معمولا رابطه انسانی به دلایل زیر برقرار می شود:

  1. برای «ابراز وجود» نیازمند برقراری رابطه انسانی هستیم.

 ٢. دوست داشتن و دوست داشته شدن دلیل عمده برقراری رابطه با دیگران است. در این راستا باید بدانیم چگونه نشان دهیم کسی را

دوست داریم و چگونه به اظهار دوستی دیگران پاسخ دهیم.

 ٣. برقراری رابطه با دیگران به خودشناسی ما کمک می کند. ما می توانیم خود را در آینه دیگران ببینیم و با توجه به آن، در صورت لزوم، به اصلاح رفتارهایمان بپردازیم و رفتارهای مورد پسند جمعی را در - خود نهادینه کنیم. وندل جانسون در کتاب خود نوشته است: «مرکز توجه رابطه شما هستید و باید هم باشید و نباید از این بابت نباید احساس شرمندگی کرد.» (به نقل از مایرز و مایرز، ۱۳۸۳: ۲۰). انسان مفهوم «خود» را از طریق ارتباط میان فردی می آموزد. برداشت ما از خود، به نگرش و تلقی دیگران از ما بستگی دارد و این طرز تلقی دیگران از ما در اثر رابطه مشخص می شود.

  1. برقراری رابطه به منظور شناخت دیگران. تا از نزدیک با دیگران تعامل نداشته باشیم شناخت نسبی از آنان حاصل نخواهد شد. رابطه کانال شناخت محیط و جهان پیرامون خود است. محيط عبارت است از هر آنچه پیرامون ماست و احاطه مان کرده است. محیط را می توان به دو دسته کلی طبیعی و اجتماعی تقسیم کرد.
  2. انسان موجودی اجتماعی است. رابطه، پل بین ما و مردم است. لذا برقراری رابطه با سایر انسان ها یک نیاز اساسی انسان به شمار می رود. برقراری رابطه نوعی نیاز و ضرورت است نه امری دلبخواهی و داوطلبانه. رابطه امری اجتناب ناپذیر است.

6 نفوذ در دیگران رابطه وسیله رسیدن به مقصود از طریق نفوذ بر دیگران است. یکی از اهداف طرح موضوع روابط انسانی در سازمان ها، یادگیری فنون و مهارت هایی است که به وسیله آن افراد بتوانند رابطه مؤثرتر و کارآمدتری با یکدیگر برقرار کنند. اختلال در نظام ارتباط انسانی یکی از عوامل اصلی ناکارآمدی سازمان است.

  1. حفظ بهداشت روانی. تردیدی نیست که  متعادل، مطلوب و صمیمی بر سلامت روان انسانها تأثیر مثبتی دارد. در نقطه مقابل آن مسائلی وجود دارد که تأثیر منفی، ناخوشایند و مخرب بر بهداشت روانی و کیفیت زندگی ما دارد.
  2. موفقیت در امور اقتصادی و حرفه ای: جرج برناردشاو می گوید: اولین وظیفه ما نسبت به خودمان این است که نگذاریم فقیر و بی پول شویم.» راه جلوگیری از فقر، همیشه با ایجاد ارتباط درست هموار می شود. هر چه بیشتر برای ایجاد ارتباط درست تلاش کنیم،

بیش تر منتفع خواهیم شد و پول و درآمد بیشتری به سوی ما سرازیر خواهد شد (چندلر، ۱۳۸۵: ۹۵)

سطح برقراری رابطه انسانی

رابطه اجتماعی طیفی دارد که در یک سوی آن عدم رابطه و در سوی دیگر آن رابطه کامل قرار دارد. هر کسی در درجه ای از این طیف قرار می گیرد.

gd.jpg

تصمیم گیری برای تعیین میزان رابطه ما با دیگران، به عوامل مختلف و مهمی بستگی دارد. همچنین برقراری رابطه با دیگران به نوع و سطح آن بستگی دارد. لازم نیست با همه به یک اندازه رابطه برقرار کنیم. مثلا رابطه ما با خویشاوندان و اعضای خانواده ولو درجه دوم و سوم همانند رابطه با همسایگان نیست. روشن است رابطه با همسایه هم همانند رابطه با یک فرد نا آشنا نیست

73764_216.jpg
برای تصمیم گیری در باره برقراری رابطه پاسخگویی به پرسش های زیر سودمند است: • چه عواملی در اتخاذ تصمیم برقراری رابطه کامل یا قطع کامل رابطه مؤثرند؟

  • در برقراری رابطه چه ملاک هایی برای ما اهمیت ویژه ای دارند

 نام نویسنده: دکتر حسین عبداللهی

 

بخوانید :

کتاب “به سوی دیگران”

 

مبانی و مفاهیم روابط انسانی

تاریخ و زمان فعلی

جمعه, ۲۰ می ۲۰۲۲
جمعه, ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
جمعه, ۱۸ شوال ۱۴۴۳

 

آیا نیاز به مشاوره

با متخصصان ما

دارید؟

logoo000o

 

کرج، چهار راه هفت تیر، مرکز تجاری اداری کیش، طبقه سوم شمالی، واحد 404

026-32222042

026-32284608

Telegram: @negahenoopsy

Instagram: negahenoopsy