cigarr-1.jpg

مصرف مواد مخدر نه تنها باعث می شود که یک نوجوان عوارض شدید جسمی و روانی را تحمل کند بلکه موجب می شود تا وی توانایی ها و مهارتهای طبیعی (مثل کارآیی استقلال پرورش اعتماد به نفس و تصمیم گیری) را که بایستی در طی دوره تکامل تا بزرگسالی کسب کند دست نیاورد. بنابراین وی پس از مدتی به جای دست و پنجه نرم کردن با مشکلات زندگی و یاد گرفتن چگونگی حل مسائل و مشکلاتش می آموزد که چگونه از مشکلات فرار کند و در نتیجه رشد تکامل، استقلال وکسب مهارتهای زندگی در او متوقف می شود. آمارها نشان می دهد نوجوانانی که از سوی والدین آموزش داده می شوند و مورد حمایت قرار میگیرند ۵۴ درصد کمتر مواد مصرف می کنند. برخی مطالعات نشان داده است که دختران و پسران در صورتی که از شرایط مطلوب خانوادگی بر خوردار باشند کمتر به سیگار و مصرف مواد غیر مجاز روی می آورند. آیا هرگز به این موضوع فکر کرده اید که اگر از فرزندتان بپرسید راجع به مصرف مواد و سیگار چه پیام هایی به آنان منتقل کرده اید چه پاسخی می دهند؟ در این مقاله قصد داریم تا شما را با راههای عملی پیشگیری از اعتیاد فرزندانتان آشنا کنیم. از جمله روشهای پیشگیری ایجاد ارتباط خوب و سازنده با فرزندان استD1736809T15114800(web)(b).jpg

راجع به دیدگاهها، اهداف، علایق و آرزوهای فرزندانتان با او گفتگو کنید. هر روز چند دقیقه را به او اختصاص داده ونظرش را راجع به موضوعات ساده جویا شوید.

به او در یادگیری مهارتهای حل مسئله کمک کنید این مهارتها به او کمک میکند تا در رویارویی با مشکلات تحت تاثیر فشار همسالان قرار نگیرد و برای حل مشکلات به مواد مخدر روی نیاورد.

 

به احساسات فرزندان احترام گذاشته و نسبت به صحبتهای آنها علاقه نشان دهید. به خاطر داشته باشید آنچه برای بزرگسال جزئی و بی اهمیت است، ممکن است برای نوجوان بسیار با اهمیت باشد. پس اجازه دهید فرزندتان، حرفهای دلش را به طور کامل باز گو کند.

گفته های او را تفسیر کرده و توضیح دهید. این کار روشی است که نشان می دهد شما به حرفهای فرزندتان گوش داده و و او را درک میکنید.

راجع به تصمیمات خانوادگی از او نظر بخواهید و به نظراتش علاقه نشان دهید تا فرزندتان احساس راحتی بیشتری نماید. زمانی که راجع به مسائل روزانه با فرزندتان گفتگو کنید او هم در برابر مسائل جدی به شما روی آورده و نظر شما را نیز جویا می شود.

اجازه بروز احساسات را به نوجوانانتان بدهید. نوجوانی که فرصت ابراز احساسات و افکار خود را دارد در مواجهه با فشار همسالان و سایر وسوسه ها برخورد بهتری داشته و راحت تر مقاومت می کند.

برخی فرزندان به خاطر حس کنجکاوی مواد مصرف می کنند. لازم است والدین راجع به موادی که ممکن است فرزندان با آنها مواجه شوند آشنایی داشته و با برقراری ارتباط مناسب با فرزندان آنها را از عواقب مصرف مواد آگاه سازند. آنچه در این آگاه سازی مهم است اینست که فرزندان باید بدانند مصرف مواد نه تنها بر روی خودشان تاثیر دارد بلکه بر روی ارتباطشان با دیگران نیز ممکن است اثر منفی داشته باشد.

کودکی که قادر نیست تشخیص دهد که مصرف مواد موجب تیرگی روابطش با معلم، دوست، پدر بزرگ و..... شده است ممکن است فکر کند دیگران او را دوست ندارد.

راجع به مصرف سیگار و مواد غیر مجاز با فرزندان صحبت کنید و به درد دل آنها گوش داده و اطلاعات لازم را در اختیارشان بگذارید. آنان را با عواقب و پیامدهای مصرف مواد آشنا سازید. فرزندتان باید بداند مصرف مواد نه تنها بر روی خودشان تاثیر دارد بلکه برروی ارتباطشان با دیگران نیز اثر منفی دارد.

در مورد الگوهای رفتاری بد مرتبط با مواد با فرزندتان صحبت کنید و عواقب آن را برایش تشریح کنید

166454094558abdeb196119.jpg

در زندگی فرزندان مشارکت داشته باشید.

 حداقل روزی ۱۵ دقیقه را صرف فعالیتهای مورد دلخواه او از جمله: خواندن کتاب مورد علاقه وی؛ شرکت در بازی مورد علاقه وی؛ گفتگو در مورد موضوع مورد علاقه او و.... کنید.

حداقل هفته ای یکبار فعالیتهای خاص را به همراه او انجام دهید. از جمله پیاده روی بازی شطرنج رفتن به پارک؛ تماشای بر نامه های تلویزیونی با هم و......

فعالیتها و رفتارهای خوب و مناسب فرزندانتان را تشخیص داده و مورد تعریف وتشويق و تمجید قرار دهید. مثلا اگر فرزندتان در یک رشته ورزشی مشغول به فعالیت است در بازیها و تمرینات اوشرکت کرده و او را تشویق نمایید. رفتارهای او از قبیل بیدار شدن به موقع؛ اتمام تکالیف درسی مرتب کردن اتاق و... تعریف و تمجید کنید.

اگر در جریان مسایل زندگی فرزندانتان باشید می توانید مواقعی را که تحت فشار روانی است؛ تشخیص دهید

برخی نوجوانان برای کنار آمدن با مشکلات زندگی و در شرایط استرس زا به مصرف سیگار و مواد غير مجاز روی می آورند و از این طریق موجب تسلی و فراموش نمودن مشکلات خود ما شوند. برخی به منظور خطر کردن؛ عصیان و اعتراض مواد مصرف می کنند. شما می توانید به فرزندتان کمکا کیا روشهای سالم خطر کردن مثل شرکت در یک مسابقه ورزشیا را برگزیند. اگر فرزندان بسوی تصمیمات سالم هدایت نشوند ممکن است فکر کنند برای ارضای میل خطرجویی خود مجازند سیگار و مواد مخدر را امتحان کنند.

 قوانین و معیارهای خانواده را به طور مستمر بیان کرده و بر اجرای آن تاکید کنید.

quit_smoking_fist.jpg

در صورت عدم اعمال قوانین از سوی نوجوان عواقبی را که در نظر گرفته اید با قاطعیت و بدون خشونت؛ اعمال کنید. هنگام رعایت قوانین از فرزندتان قدردانی کنید. شما با این کار باعث افزایش اعتماد به نفس او می گردید. و به فرزندتان قاعده ((هر گاه، سپس)) را بیاموزید مثلا:

هرگاه تکالیفت را انجام دادی سپس می توانی تلویزیون تماشا کنی.

الگوی مناسبی برای فرزندتان باشید.

 خود را درگیر مصرف مواد غیر مجاز و ناسالم نکنید. گفته و عملتان یکسان باشد تاثیر عمل شما بیشتر از گفته هایتان خواهد بود. فرزندان در هر مقطع سنی تحت تاثیر رفتار بزرگسالان قرار گرفته و از بزرگسالان تقلید می کنند. فرزندانتان را درگیر مصرف سیگار و مواد خود از جمله تقاضای آوردن زیر سیگاری یا خرید سیگار نکنيد.

به فرزندان بیاموزید تا دوستان خود را عاقلانه انتخاب کنند.

با عامل مهمی که باعث می شود نوجوان تحت تاثیر همسالان مواد مصرف کند نیاز به پذیرش از سوی همسالان است با این حال اگر در طی سنین اولیه زندگی رابطه ای قوی و مستحکم با فرزندان بر قرار کرده باشید تاثیر والدین بر رفتارهای نوجوانان همچنان باقی خواهد ماند.

تهیه و تنظیم: دکتر شاهین قره خانی و راشین امامقلی

بخوانید :

دلایل برقراری ارتباط بین فردی

کتاب “تئوری انتخاب برای والدین و نوجوانان”

کتاب “زندگی هدفمند”

آیا تا به حال پلی ساخته‌ایم؟

چگونه به نوزادان شیر بدهیم؟

قدرت هدف داشتن