"چگونه فرزند پروری مثبت داشته باشیم؟"

فرزند پروری رویکردی است که هدف آن ارتقای رشد کودک به روشی سازنده و غیرآسیب زننده است. فرزند پروری مثبت بر اساس ارتباط خوب و توجه مثبت بنا شده تا بتوان به کودک کمک کرد که رشد کند. کودکانی که با فرزند پروری مثبت بزرگ می شوند با احتمال بیشتری مهارت ها و احساس مثبت نسبت به خود را پرورش می دهند. آنها همچنین با احتمال کمتری مشکلات رفتاری خواهند داشت.

پنج جنبه کلیدی برای فرزند پروری مثبت وجود دارد

مطمئن شدن از ایجاد محیطی امن و جالب

کودکان کم سال نیاز به محیط بازی امن دارند، به خصوص وقتی سینه خیز حرکت می کنند. اتفاقات در خانه مهمترین علت آسیب در کودکان کم سال است. داشتن یک محیط امن به این معناست که شما می توانید با آرامش بیشتری فرزند پروری کنید و کودکانتان می توانند محیط خود را کشف کند  و طی روز سرگرم باشد در حالیکه احتمال آسیب دیدنشان کمتر است. کودکان نیاز به محیطی سرگرم کننده دارند که به آنها فرصت های زیادی برای گشتن کشف و آزمایش می دهد. کودکان همچنین نیاز دارند به حدِ کافیِ نظارت، یعنی اینکه بدانید کودکتان کجا و مشغول چه کاری است.

ایجاد محیط مثبت آموزنده

 ،والدین بایستی در دسترس کودکانشان باشند. این به این معنا نیست که در تمام لحظات با کودکتان باشید بلکه به این معناست که وقتی کودک به کمک مراقبت یا توجه شما نیاز دارد در دسترس باشید. وقتی کودک به شما نزدیک می شود کارتان را متوقف کنید و اگر می توانید زمانی را با او باشید. با تشویق کودک به اینکه تلاش کند خودش کارش را انجام دهد، به او کمک کنید یاد بگیرد. تشویق و توجه مثبت کمک می کند تا علاقه خود کودک را برای یادگیری برانگیزد. وقتی می بینید کودکتان چیزی را که شما می خواهید انجام می هید به او توجه کنید. به کودکتان نشان دهید کاری را که در حال انجام است دوست دارید در این صورت او با احتمال بیشتری  آن را تکرار خواهد کرد.

استفاده از دیسیپلین قاطع

دیسیپلین قاطع به معنی با ثبات بودن و عمل کردن فوری در مواقعی است که می بینید کودک رفتار نادرست دارد و یاد دادن رفتار قابل قبول. وقتی والدین از قاطعیت استفاده می کنند کودکان یاد می گیرند مسئولیت رفتار خود را بپذیرند از نیازهای دیگران آگاه می شوید و خود کنترلی پیدا می کنید. همچنین در صورتی که والدین از یک روز تا روز دیگر با ثبات و قابل پیش بینی باشند کودکان با احتمال کمتری مشکلات رفتاری پیدا کند.

شما می توانید برای منحصر به فرد بودن کودک خود ارزش قائل باشید و با اینحال انتظار رفتار عاقلانه داشته باشید. وقتی کودکتان رفتار نامناسب دارد یا ناراحت است بهترین کار این است که آرام بمانید و از فریاد زدن، با صدای بلند اسم او را بردن، تهدید کردن یا زدن او خوددرانی کنید.

داشتن انتظار واقع بینانه

انتظاراتی که والدین از فرزندانشان دارند به این بستگی دارد که آنها چه چیزی را در سنین مختلف عادی می دانند. به یاد داشته باشید که کودکان افرادی منحصر به فردند و با سرعت های متفاوتی رشد می کنند. آنها نیاز دارند قبل از یاد گرفتن مهارت های جدید از جمله استفاده از توالت، پوشیدن لباس یا غذا خوردن به تنهایی از نظر رشدی آمادگی آن را پیدا کنند. اگر مطمئن نیستید فرزندتان برای یادگیری مهارت جدید آمادگی دارد نظر یک کارشناس را جویا شوید. مشکلات وقتی به وجود می آیند که والدین از فرزندانشان انتظارات زیادی دارند قبل از اینکه آنها آمادگی داشته باشند یا انتظار داشته باشند فرزندشان کامل باشد.

برای مثال والدینی که انتظار دارند فرزندشان همیشه مودب، شاد و حرف گوش کن باشد یا همیشه منظم و کمک کننده باشد خود را در شرایطی قرار می دهند که مایوس شوند و با فرزند خود اختلاف پیدا کنند. از فرزند خود انتظار نداشته باشید که کامل باشد. تمام کودکان اشتباه می کنند. بیشتر اشتباهات عمدی نیستند. این نیز مهم است که والدین انتظارات واقع بینانه از خود داشته باشند. این خوب است که بخواهید تمام تلاش خود را بعنوان یک مادر یا پدر انجام  دهید اما تلاش برای اینکه والد کاملی باشید فقط منجر به احساس ناکامی و بی کفایتی می شود. نسبت به خود سختگیر نباشید هر کسی از راه تجربه می آموزد.

بعنوان والد از خود مراقبت کنید 

فرزند پروری راحت تر خواهد بود اگر نیاز شخصی والدین برای صمیمیت، همراهی، تفریح، و تنها بودن برآورده شود. والد خوب بودن به این معنی نیست که فرزندتان به تمام زندگی شما غلبه داشته باشد. اگر نیازهای خود شما به عنوان یک بزرگسال برآورده شود بسیار آسانتر خواهد بود که شکیبا با ثبات و در دسترس کودک خود باشید.

 

تهیه و تنظیم این مطلب: خانم دکتر مژگان شوشتری

روانشناس کودک و نوجوان مرکز مشاوره نگاه نو