فنون هدف چینی

بهتر آن است که هدف چینی یا تعیین هدف همواره در یک طرح کلی و بلندمدت انجام گیرد. ابتدا بهتر است فرصت تمرکز و تفکر برای خود فراهم سازیم، پیرامون اهداف کلی زندگی یا دیدگاه و نگرش شخصی خود به زندگی فکر کنیم و اهداف اساسی و بنیادین خود را برای کل زندگی تعیین کنیم. بعد اهداف پنج سال آینده و سپس اهداف سال آینده را تعیین کنیم.

hh

گام اول. تمام نقش هایی را که در زندگی برای خود قائل هستید، معین کنید. (فرزند، همسر، کارفرما، کارمند، پژوهشگر، دوست، مادر یا پدر) یا حوزه های مختلف زندگی را معین کنید. (کار، روابط شخصی، خانواده، روابط اجتماعی، سلامت، رشد فکری معنوی، مدیریت و پیشرفت شخصی)

گام دوم. بین آنچه دوست دارید و آنچه (واقعا می خواهید) به آن برسید و با ارزش های شخصی شما هماهنگ است تمایز قائل شوید.

مثلا دوست دارید صبح بیشتر بخوابید، ولی واقعا می خواهید سالم و شاداب باشید، پس باید رختخواب را ترک کنید و به ورزش بپردازید. یا دوست دارید وقت خود را به تماشای تلویزیون بگذرانید، اما انجام کارهای عقب افتاده برای پیشرفت و درآمد شخص شما بسیار اساسی است

توصیه برای رسیدن به ده هدف مهم سال آینده

 1. حوزه های مختلف زندگی و نقش های متفاوت خود را مد نظر قرار دهید و به صورت بارش ذهنی هر چه را می خواهید در تمام حوزه ها به دست آورید، روی کاغذ بیاورید.
 2. ارزش های فردی خود را برای یک زندگی شکوفا مرور کنید.
 3. از میان تمامی آنها (هدف های ردیف شده) ده هدف اصلی را که با نظام ارزش شما هماهنگی و همخوانی دارد انتخاب کنید.
 4. نیاز به اولویت بندی ندارید (شماره بندی به معنی اهمیت و اولویت نیست).
 5. فکر کنید واقعا برای سال آینده از خودتان چه انتظار دارید و چه می خواهید به دست آورید، چه می خواهید بشوید. از خود و افراد مهم اطراف خود چه می خواهید؟
 6. تعیین کنید یا از خود بپرسید چنانچه به این اهداف نائل آیم چه سود و بهره هایی خواهم برد. منفعت و فایده رسیدن به آنها چیست؟

ضرر نرسیدن به آنها چیست؟ (هو برای خودم و هم برای کدام یک از این اهداف اگر برآورده شد و به آن دست یافتم بیشترین تغيير و تفاوت را در زندگی برای من و دیگران ، در پی خواهد داشت ؟

7.وقتی این بررسی های ذهنی را انجام دادید، به اهمیت اهدافتان نگاه کنید و دور مهم ترین آنها خط بکشید.

 1. ده هدف اصلی خود را انتخاب کنید.
 2. وقتی رونوشت اولیه ده هدف اصلی را فراهم ساختید آنها را در کنار هم بنویسید تا بتوانید همه را با هم مرور کنید.
 3. خودتان را تجسم کنید در یک سال آینده در شرایطی که به همه این اهداف دست یافته باشید، چگونه خواهید بود؟ چه احساسی خواهید داشت؟ آیا از آنچه به دست آورده اید هیجان زده می شوید؟ آیا این اهداف در شما انگیزه ایجاد می کنند تا برای دستیابی به آنها تمام تلاش و همت خود را معطوف دارید؟
 4. حالا ملاحظه کنید آیا این اهداف مشخص شده قابل دستیابی هستند؟ تک تک اهداف ليست را مرور کنید و از خود بپرسید «آیا بدون قربانی کردن ارزش های شخصی، سلامت جسمانی فکری ام و همچنین کیفیت زندگی خانوادگی ام، می توانم به آنها دست یابم؟»
 5. ليست را مرور کنید تا مطمئن شوید برای هریک از نقش های خود حداقل یک یا دو هدف تعیین کرده باشید.
 6. حتما تلاش کنید یک هدف برای تفریح، بازی و سرگرمی خود تعیین کنید. سرگرمی و تفریح، بشاشیت و طراوات به دنبال دارد. آن را دست کم نگیرید.

یک بار اهداف را مرور کنید و ببینید با این اهداف آیا بهترین سال زندگی خود را رقم خواهید زد؟ هر هدفی را که در این سال نگرفت می توان به سال بعد محول نمود. سال های دیگری نیز در پی می آیند که هر کدام می توانند سال خوب دیگری باشند.

این گفته پیتر دراکر را به یاد داشته باشید: «مشکل در زندگی من افراد دیگر این نیست که نمی دانیم چه بکنیم، بلکه عدم انجام آن است » این گفته، بزرگ ترین چالشی را که انسان با آن روبروست به سادگی بیان می کند؛ نکته ای مهم که به هنگام تعیین هدف باید مد نظر قرار دهیم

یکی از راههای فائق آمدن بر مشکل، «قابل رؤیت» بودن اهدافمان است. باید اهداف سالانه خود را در معرض دید قرار دهیم تا بتوانیم هر روز آنها را ببینیم، زیر شیشه میزمان یا گوشه آیینه ای که هر صبح خود را در آن آرایش می کنیم یا پشت اتاق کار. البته باید تصمیم بگیرید تا چه حد دوست دارید در معرض دید دیگران نیز قرار گیرد. به هر حال به هر نحو مقتضی ترتیبی اتخاذ کنید که هر روز در معرض دیدتان باشد.

اکیدا توصیه می کنم ده دقیقه در هر روز، در شروع روز و در پایان روز (شب) یا به هنگام اتمام کار روزانه، اهداف و طرح عملی خود را مرور کنید.

نویسنده دکتر علی صاحبی

قدرت هدف داشتن

 

تاریخ و زمان فعلی

جمعه, ۲۰ می ۲۰۲۲
جمعه, ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
جمعه, ۱۸ شوال ۱۴۴۳

 

آیا نیاز به مشاوره

با متخصصان ما

دارید؟

logoo000o