بالا بردن عزت نفس به معنای شناخت دوباره خویشتن است، نه خویشتنی که ارزشی ندارد، بلکه خویشتن واقعی شما، خویشتن راستین شما. در کودکی می دانستید چه کسی هستید و می خواستید نیازهایتان برآورده شوند، بدون اینکه عقیده دیگران برایتان مهم باشد. بی واسطه با خویشتن راستین خود در تماس بودید، چون می دانستید راه دیگری برای بقا وجود ندارد. خود را اسزاوار مراقبت و دوست داشته شدن می دانستید و به خود عشقی سالم و طبیعی می ورزیدید.

شاید چنین به نظر برسد که بازگشت به آن حالت، غیر ممکن است ولی خوشحال خواهید شدف اگر بدانید اصلا هم مشکل نیست! ساده ترین راه برای شروع این است که طبق یک برنامه، هر روز زمانی کیفی را در تنهایی به خود اختصاص دهید. وقت زیادی لازم نیست، نیم ساعت در روز کفایت می کند.

قرار است در این نیم ساعت چه کار کنید؟ از فعالیت هایی شروع کنید که از انجامشان لذت می برید. به چه سرگرمی هایی علاقه مندید؟ دست کم دوبار در هفته وقتتان را به آنها اختصاص دهید.

اگر سرگرمی یا علاقه ای ندارید، ناراحت نشوید. خیلی از کسانی که عزت نفس پایینی دارند، وقتی برای تفریح به خودشان اختصاص نمی دهند، در نتیجه هرگز بخت انجام کاری مفرح را نمی یاند، مگر در چهارچوب فعالیت های گروهی.

صرف زمان کیفی در خلوت، فرصت عالی در اختیارتان خواهد گذاشت تا به کشف امکانات در دسترستان بپردازید! چند دقیقه ای را صرف تهیه فهرستی کنید از آنچه تاکنون علاقه و توجهتان را برانگیخته است یا همیشه دوست داشته اید بیشتر درباره اش بیاموزید. حالا کاوش کنید! چند کتاب بخرید ، در اینترنت جستجو کنید یا کلاس هایی را که در نزدیکی محل زندگیتان برگزار می شود، بیابید.

حتی اگر علاقه مندی هایی هم دارید، باید همین روند را طی کنید، چون بخشی از آشنایی مجدد شما با خویشتن راستینتان، اشتیاق به کشف و آزمودن چیزهای تازه است.

حال اگر نمی دانید علاقه مندی هایتان چه چیزهایی هستند، باید چه کار بکنید؟ اگر تماس خود را با خویشتن راستینتان کاملا از دست داده اید، احتمالا حتی سرنخی هم از آنجه علاقه تان را بر می انگیزد، در دست نخواهید داشت. در این صورت با فرآیند حذف شروع کنید. فهرستی از کارهایی که به ذهنتان می رسد تهیه کنید، از فعالیت های خلاق و هنری گرفته تا موسیقی و ورزش و غیره. (در ادامه یک فهرست نمونه آمده است.) سپس به موارد این فهرست نگاه کنید و از خود بپرسید آیا مایلید درباره آنها بیشتر بدانید. روی هر کدام که علاقه ندارید، خط بکشید. در غیر این صورت، کنار آن تیک بزنید. توجه داشته باشید این فهرست کامل نیست، پس اگر در حین مرور، چیزی به ذهنتان رسید، آن را در برگه ای جداگانه یادداشت کنید تا بعد به آن بپردازید.

ممکن است این کار وقت بگیرد، ولی در نهایت چیزهایی را پیدا خواهید کرد که از آنها لذت می برید. پس از شناخت علاقه مندی هایتان، باید به انجام مکرر آنها بپردازید. اهمیت این مسئله در چیست؟

چون اگر بخواهید یاد بگیرید که چطور خود را ارزشمند بدانید، باید به خودتان زمان و فضا بدهید تا به عنوان یک فرد رشد کنید. از انجام این فعالیت ها لذت خواهید برد و به تدریج با خویشتن راستینتان ارتباطی دوباره برقرار می کنید و عزت نفستان رشد طبیعی خواهد کرد.

 دکتر ویل ادواردز

تاریخ و زمان فعلی

جمعه, ۲۰ می ۲۰۲۲
جمعه, ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
جمعه, ۱۸ شوال ۱۴۴۳

 

آیا نیاز به مشاوره

با متخصصان ما

دارید؟

logoo000o